Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz bardziejSkuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma faktycznie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia fungicyd zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też tolerancji na główne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Dzioba 2019-11-01

Stale na motywie czerwca przychodzili do nas na latko


Copyright © 2019 Onyks.wroclaw.pl